yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
10 Ağustos 2020 Pazartesi
SON HABERLER

Alaçatı’da Neler Oluyor? Ortalık Karışacak

Alaçatı’da ortaya atılan iddialar ortalığı çok karıştıracak. Bilindiği üzere sörf sporunda kendini oldukça geliştiren Alaçatı yerli yabancı turistleri buraya çekmekte. Özellikle sörf okulları ve düzenlenen yarışlar anlamında yerli yabancı turistlerin ilgisini çeken Alaçatı yükselen bir ivmeye sahip.
Fakat Alaçatı’da ortaya atılan iddialar gündeme damga vurdu. İddialar Alaçatı’da mülk edinmede yasa dışılık olduğu ve yine mülk edinmede kamu görevlisi nüfusunun kullanıldığına ilişkin. Öyle ki ortaya atılan bu tartışmalar Valiliği taşınmış durumda fakat yeterli yanıt alınamamış.
Alaçatı Port Projesi Tartışılıyor
Rant iddialarına verilen yanıtlar ise yetersiz. Bölgede giderek yayılan Alaçatı Port İnşaatları ve projenin de büyümesiyle birlikte, sörf okulları isyan eder hale geldi. Yükselen evler nedeniyle rüzgarın kesildiğini söyleyen sörf okulları konuya tepkili.
Fakat sorun bununla da sınırlı değil. Alaçatı Port İnşaatlarının ve uygulanan projelerde koruma amaçlı imar planı olmasına rağmen buna uyulmadığı söyleniyor. Kıyı kenar çizgisine dikkat edilmediği, belediye kontrolünün olmadığı, bölgedeki arazi sahiplerine baskılar yapıldığı söylentileri var.İddialarda ise hedef hep aynı. Alaçatı Port İnşaatları…
Vali de İddiaların Hedefinde
İzmir Valisi Cahit Kıraç’da iddiaların hedefinde olan bir diğer isim. İddialara göra Alaçatı Port projesinde evi olan Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu (SİT) üyesi ile vali yardımcısının kamu görevlisi nüfusunu kullandğına ilişkin. Konu Valiliğe taşınmış durumda fakat geçiştirme yanıtların verildiği de edinilen bilgiler arasında yer alıyor.
Alaçatı Belediyesi Neden Karışmıyor
Alaçatı Turizm Merkezi koruma planına uymayan Alaçatı Port Projesine  Alaçatı Belediyesi’nin neden ses çıkarmadığı konusunda ise Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç hakkında ağır iddialar var. Bunlar iddialar rüzgarı kesen inşaatnın küçük ortağı olduğu gibi büyük tartışmalar yaratacak cinsten.
Yine aynı aynı konuya Eşitlik ve Demokrasi Partisi İzmir Başkanlığı da gündeme getirdi. EDP İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı konuyu Valiliğe taşıdıklarını belirterek yeterli yanıtı alamadıkları konusunda yakınıyor.
EDP İzmir İl Başkanı Cangı yaptığı yazılı açıklamada, “Alaçatı Port’ta Vali Yardımcıları, Koruma Kurulu Üyeleri mülk edinme karşılığı kamu görevlisi nüfuzlarının  kullanıp kullanmadıklarının, bu kamu görevlilerinin kim olduğunun, haklarında soruşturma açılıp açılmadığının, ceza verilip verilmediğinin, hukuki tartışmalara rağmen projenin  tamamlanmasında kişisel çıkarların etkisinin olup olmadığının araştırılmasının takipçisiyiz” dedi.
http://www.alacatidatatil.com

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*