yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
26 Mayıs 2020 Salı
SON HABERLER
Alaçatı’da İki Ev Müze Olmak Üzere Bağışlandı

Alaçatı’da İki Ev Müze Olmak Üzere Bağışlandı

Alaçatı’da İki Ev Müze Olmak Üzere Bağışlandı

Yeni yılın ilk meclis toplantısında Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Alaçatı merkezde yer alan ve restorasyonu yapılmış 2 evin, müze yapılmak üzere Belediye’ye bağışlandığını açıkladı.
Alaçatı Sağlık Ocağı’nın yakınında olan evlerin, belirli şartlarla Belediye’ye bağışlandığını ifade eden Muhittin Dalgıç, “Bu 2 bina gerçekten çok iyi restore edilmiş. Allah uzun ömürler versin kendilerine. Düşüncesi bile Belediye’mize olan güveni gösteriyor” dedi.

Müze olmak şartıyla bağışlandı
Perihan Karabacak, Özgür Güral, Bingül Güral ve Özgül Güral kardeşler, Çeşme Belediyesi’ne bağış şartlarını ise şöyle sıraladılar:

1- Bizlerden son kişi vefat edene kadar, bu 2 taşınmazın kurulmuş olan intifa hakkı bizde kalacak. Yani çıplak mülkiyetini Belediye’ye bağışlarken, intifa hakkını, son kişi ölünceye kadar kendisinde bırakmak istiyoruz. Bu intifa hakkına sahip kişilerin tamamının ölümü halinde mülkiyet Belediye’ye kalacaktır. Taşınmazları, özel mülkiyetin imkan verdiği şartlar içinde kullanacaklardır.

2- Belediye’ye bağış olan bu taşınmazlarda, bölgesel antik eserlerin müze şeklinde sergilenmesi şarta bağlıdır.

3- Bu taşınmazın ismi değiştirilmeden Pembe – İsmail Güral olarak isimlendirilecektir.

4- Belediye bu taşınmazları başka bir amaçla kullanamaz. Bir başka kurum ya da kişilere devredemez. Başka bir kişiye satamaz. Herhangi bir kararla bir başka kamu kurum ve kuruluşu tarafından taşınmazlara el konulamaz.”

Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, meclis toplantısında, taşınmazların bağışlanma şartlarını okuduktan sonra, bağışsever 4 kardeşle protokol imzalamak üzere, Belediye Meclisi’nden oybirliğiyle yetki aldı.

Alaçatı’ya bölgenin en modern
okulunu da yaptırıyorlar
Muhittin Dalgıç, aynı 4 kardeşin, Alaçatı’da, bölgenin en modern ortaokulunu da yaptırmakta olduklarını söyleyerek, “Şu anda kaba inşaatı devam eden, 24 derslikli, bodrum katı ve çatı katıyla 40 dersliğe çıkacak bir okul inşa ettiriyorlar. Geçmiş dönemimde de hayırseverlerden birçok katkı aldık. Bölgemizde bağış yapacak ve bunlara öncülük edecek insanlarımız var. Bu hayırsever kardeşlerimizin yaptırdıkları okul, Çeşme’nin en modern okulu inşallah çocuklarımıza faydalı olur. Bu aileye bir kez daha şükranlarımız sunuyorum”

“Toplum birbirine saygı gösterdiği sürece problem olmaz”
Öte yandan AKP Belediye Meclis Üyesi Yüksel Topal’ın ertelenen yılbaşı eğlencesinin mevlit kandiline denk getirilmesinin rahatsızlık yarattığı ve bundan sonraki eğlencelerde dini günler konusunda hassasiyet gösterilmesini istemesi üzerine, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Yılbaşı eğlencesini, Valiliğin, Meteoroloji’nin, AFAD’ın hava şartlarıyla ilgili uyarısıyla tehir ettik. Şunu söyleyeyim, kandilde, orada kandili bozacak içki dağıtmadık. Bu bir eğlenceydi. Ben çok aykırı bir şey görmedim.Toplumda bir anlayış var, her şeyin yeri ayrıdır. Toplumun her kesimi birbirine saygı gösterdiği sürece problem olacağına inanmıyorum. Çeşme’de herkesin, bu mantık ve demokrasi görüşü içinde olduğuna inanıyorum. Eğlencenin özellikle kandile denk getirilmesi diye bir şey yok” şeklinde konuştu.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*