yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
24 Ağustos 2019 Cumartesi
SON HABERLER
Alaçatı Ot Festivali Yarışma Dereceleri ve Eğlenceleri

Alaçatı Ot Festivali Yarışma Dereceleri ve Eğlenceleri

Festivalin son günü düzenlenen ot toplama yarışması ve otlu yemek yarışması, ot jürisini ve yemek jürisini oldukça zorladı.

Ot Jürisi, Dr. Saadet Tuğrul Ay, Tülin Onarer, Dr. Mehmet Tutar, Ahmet Keçeci, Dr. İsa Özkan, Teresa Barelli ve Dr. Ayfer Tan’dan oluşurken Yemek Jürisi ise Rahmi Yılmaz, Vedat Başaran, Özlem Mekik, Şamil Akşit, Hakkı Akbaykal, Süreyya Üzmez ve Nedim Atilla isimlerinden oluştu.

Ot Jürisi, 5 kişinin katıldığı ot toplama yarışmasında kazananı belirleyebilmek için oldukça zorlanırken, Yemek Jürisi de birbirinden lezzetli ot yemekleri arasından dereceye girecekleri belirleyebilmeye çalıştı.

En lezzetli Otlu Yemek Yarışması’nı Levrekli Şevketibostan yemeği ve oldukça beğeni kazanan sunumuyla 71 yaşındaki, Ildır’lı Nurten Aydın kazanırken, Güveçte Etli Ebegümeci yemeğiyle Şehnaz Çevik 2., Ayva ve Ebegümeci Yatağında Cızbız Köfte yemeğiyle 1978 Türkiye Güzeli Sevil Tığrak 3. oldu.

Ot toplama yarışmasında ise 1’nci Nuran Erdem, 2’nci Yaren İnce, 3’ncü Durdu Mehmet Yanar seçildi. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç tarafından, ödül kazanan yarışmacılardan, birinciye tam, ikinciye yarım, üçüncüye çeyrek altın ödülü ve çeşitli hediyeler verildi.

Festival boyunca, sabah saatlerinde otları tanıma ve toplama gezileri düzenlenirken, gün içinde, değişik saatlerde de ot ve sağlık, biyoçeşitlilik, GDO ve toplum sağlığı, bitki çayları, otlarla beslenme, ebegümeci ve endemik sakız ağaçları konularında çeşitli panellerle katılımcılar bilgilendirildi.

“Çocuk Mutfak Atölyesi” yoğun ilgi gördü

Ayrıca çeşitli mutfak atölyelerinde, ot yemekleri yapımı ve tadımı gerçekleştirilirken, ilk kez bu yıl, “Kılçıksız Kitap” yazarı Süleyman Dilsiz tarafından “Çocuk Mutfak Atölyesi” etkinliği düzenlendi. 25’e yakın çocuğun katıldığı “Çocuk Mutfak Atölyesi” etkinliğinde, Süleyman Dilsiz tarafından çocuklara balık ve beslenme konusunda çeşitli bilgiler verildi. “Çocuk Mutfak Atölyesi”nde çocuklar, balık köftesi ve yağlı kağıtta balık yapmasını öğrenerek, yaptıkları köfte ve balıkların tadına baktılar.

Anason ve Pinhani Konseri
Geçtiğimiz yıllarda Alaçatı merkezindeki caminin yanında yapılan ot toplama, yemek yarışması ve canlı konserlerin bu yıl Anfi Tiyatro’ya alınması etkinlikleri biraz merkezden koparsa da, festivalin 3. gününde düzenlenen Anason ve Pinhani konserleri çok sayıda kişiyi Anfi Tiyatro’ya topladı.

Konser sırasında yağmur bulutlarının yoğunlaşması üzerine, seyircilere görevliler tarafından naylon yağmurluklar dağıtıldı. Anason ve Pinhani Konserleri izleyicilere keyifli saatler yaşattı.

Çeşme Belediyesi.

Hakkında Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*