yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Haziran 2020 Perşembe
SON HABERLER

Akıl Tutulması… Zeki KIVRAK

Cemaat ‘ten söz etmiyorum. Onlarınki başkaca birşey değil, sadece cinnet. Üstelik beklenen bir cinnet.
Uzunca bir süredir, gerçekten yıllara uzanan bir süredir, Mehtap Radyo’da Sayın Gülen ‘i dinlediğimden bahsetmiştim. Gittikçe sertleşen kavgada neler yapabileceklerini anlamaya çalışıyordum. Sonucu kestirmek çok zor değildi, intihar kaçınılmazdı.
Önce, “hoşçakalın” türünden bireysel bir eylem bekledim. Ama aklıma yatmadı. Özellikle de yargı ayağındaki savcı firarları ve son sohbetlerindeki intihara karşı söylemleri bunun olmayacağını gösteriyordu.
Ayrıca Mecidiyeköy ‘de, televizon kanallarının kapatılması sırasındaki eylemlere de tanık olmuştum. Bine yakın insanın, çoğu tessettür giysili hanımdı, çaresizlik içerisinde duadan başka tutunacak dalının olmaması içimi acıtmıştı. Bu kadar kesin inanmışlığın tek bir sonu olabilir diye düşünmüştüm o zaman. 1000 e yakın müridi ile bir Orta Amerika ülkesinde toplu intihara kalkışan Jim Jones çılgınlığı aklıma gelmişti.
15 Temmuz aslında cinnetin yol açtığı toplu intihar hareketiydi, bu açıdan ortada sürpriz bir durum yok..
Akıl tutulmasından esas kastım işte bu cinnetten medet uman ABD derin devleti. Hatta derin bile değil. Düpedüz gözler önündeki mevcut yönetim.
Aklım havsalam almıyor. Bu kadar mı zavallılaştılar? Dünyayı okumaktan, gelişmeleri algılamaktan bu kadar mı acizler?
Ciddi şüphelerim yok değildi. Özellikle Bill Clinton ve Bush sonrası hem ABD siyasal sisteminde (yasama-legislative), hem de yürütme ayağında (Executive) çok ciddi sıkıntılar olduğunu o toplumda yaşayarak görmüştüm. Ama yürütmenin bel kemiğini oluşturan bürokratik koltukları dolduran, ya da doldurmaya çalışan Ivy lig diplomalıların bu kadar zavallı, bu kadar kör, bu kadar izan yoksunu olabileceklerini hiç düşünemedim.
Kendini beğenmiş Ivy züppelerinin, soğuk savaş dönemi Ali Cengiz oyunlarından medet ummalarını, hele hele bu oyunları Türkiye gibi gelişmiş bir ülke üzerinde oynamaya çalışmalarını hiç bir şekilde anlayamıyorum.
Derin devleti elinde tutan elitler, koltuklarını koruma pahasına ve de korkunç bir cahillikle Ortadoğu’yu ateşe atmaktan çekinmediler.
Ne yazık ki sadece ABD nin değil tüm dünya demokratlarının büyük umudu olarak hem de iki defa başkan seçilen Obama, tabi ki bir başka IVY li elit olmaya çalışan elit, koltuk düşkünü elitlerin tutsağı olmaktan kurtulamadı. Elle tutulur, gözle görülür hiç bir icraatı olamadı. Şimdiden tarihin tozlu sayfalarında, en başarısız başkanlar arasındaki yerini garantiledi. Ama bu bizim açımızdan hiç önemli değil.
Önemli olan bundan sonra Türkiye ABD ilişkilerinin geleceği. Soğuk savaş dönemi ve sonrasında çok uzun soluklu dostane ilişkileri çok ciddi biçimde tehlikeye attıklarının ne kadar farkındalar acaba?

Merak ediyorum, bu kendilerini dünyanın hakimi gören, burunlarından kıl aldırmayan düzmece elitler, başarısız darbelerinden sonra uydurdukları masallara inanan ya da inanabilecek tek bir Türk olacağını gerçekten düşünüyorlar mı?
ABD ‘de, o toplumun sıradan bir bireyi olarak 17 sene yaşadım. O toplumun değer yargılarını, değişik kökenlerden gelen insanları bir arada tutan mükemmel tutkalı, temel insan hak ve özgürlüklerine saygıyı, anladığımı düşünüyorum.
Eğer doğru anlayabilmişsem, Türkiye ‘de kalkıştıkları akıl almaz darbe girişimi , ABD yi önümüzdeki kısa dönemde inanılmayacak boyutlarda sarsacak, Inside Beltway (Washington Çevreyolu içerisindeki) tüm yerleşik kurum ve kavramlar darmadağın edecektir.
Toz duman dağılınca Amerika kökten değişecek ve bu değişikliği Türkiye ‘ye borçlu olacaktır.
Farkındayım, belki fazlaca iddialı ve kahince bir öngörü ama, ne diyeyim, biraz da ben Nostradamus olayım istedim. Hem de detaylandırarak ama yıldızlara bakmadan:
1-Darbe ‘nin arkasında ABD olduğu, tüm Avrupa ülkelerinin de bu darbeden haberdar oldukları tüm belgeleriyle açığa çıkacak.
2-ABD tüm kurumlarıyla kendi içerisinde bunu sorgulamaya başlayacak. Bu hatayı yapan elitlerden hesap soracak. Elitler, elit geçinenler, elit olmaya çalışanlar yönetimden tasviye edilecek.
3- Türkiye ‘den özür dilenecek, bu özür çok somut tazminatlarla yapılacak. Tüm kayıplar telafi edilecek,
4-Mısır ‘da darbe tersine çevrilecek.
5- Kürt sorunu terör grupları ile değil Türkiye’nin anlatmaya çalıştığı biçimde demokratik yöntemlerle çözülecek.
6-Nato dağılacak. Rusya, Türkiye ve ABD arasında tam bir işbirliği sağlanacak.
7-Suriye sorunu çözülecek. Suriye ‘den kaçmış insanların geriye dönüşleri sağlanacak.
8-Birleşmiş Milletler Türkiye ‘nin istekleri doğrultusunda yeniden yapılanacak, daha etkin hale gelecek.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*