yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
30 Mart 2020 Pazartesi
SON HABERLER
5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ

5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ

Türk Kadınlar Birliği tarafından organize edilen 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısı ile Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi Başkanı Ayşe Başkanoğlu ile konuştuk.

Etkinliğiniz ile ilgili kısa bir bilgi alabilir miyiz?

5 Aralık Kadının Seçme ve Seçilme Hakkı’nı kazanmasının 85. Yılını hep beraber kutluyoruz.  1934 yılında bu hak verildiğinde Türk Kadınlar Birliği kurucu başkanımız Nezihe Muhittin’in sayesinde oluyor. O şartlarda müthiş bir çabayla verdiği emekler sayesinde bu haklar alınmıştır. Bu hakkın alınması Türk Kadınlar Birliğinin en büyük kazanımıdır diyebilirim. O nedenle bu etkinliğe çok önem veriyoruz. Bu sene de Türk Kadınlar Birliği olarak organizasyon görevi Urla Şubemize verildi. Türkiye’nin dört bir yanındaki şubelerimizden 500 kadın bir araya geleceğiz. Ayrıca Urla’nın tanıtımına ve ekonomisine de katkıda bulunmuş olacağız.

Bu organizasyonu almaya nasıl cesaret ettiniz?

Biz alışığız. Bulunduğumuz yerlerde, çalıştığımız ortamlarda mülki idare amirlikleri, yerel yönetimler bizim için çok önemli. Kendinizi ispat etmişseniz, çalışmalarınızda başarılıysanız zaten onlardan destek alıyorsunuz. Halkın yararına çalışıyorsanız arkanızda her zaman bir güç olur. Bu benim Valilik özel Kaleminde çalıştığım yıllarda tecrübe edindiğim, bildiğim ve yaşadığım bir durum. O bakımdan nasıl irtibat kurulması gerektiğini, nasıl çalışılması gerektiğini biliyorum.

Birlikten kuvvet doğar diyorsunuz…

Belki tek başımıza da yapabiliriz. Ama birlik olursak, beraberce yaparsak katılımcı da artar daha da geniş kitlelere ulaşmız oluruz. Bu hepimize başarıyı getirir. Bu etkinlikte, Kaymakamlık, Belediyeler, STK’lar, Kent Konseyi… Hepsi bize destek veriyorlar. Bu bir kişinin etkinliği değil. Türk Kadınlar Birliği olarak bu tarihi görev bize düşüyor diye üstleniyoruz ama hep beraberiz. Yapılan herşeyi tüm sivil toplum kuruluşlarına mal ediyorum ve bu STK’ların kazanımlarıdır.

Programda neler var?

5 Aralık sabah öğle arası Urla’nın 5 gizemi gezisi olacak. 13:30 da Jandarma Kavşağı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na  bando eşliğinde Kortej yürüyüşü ile gelip Çelenk Sunma Töreni yapacağız. Daha sonra Eski Tamirhane Binası’nda panelimiz başlayacak. Panele Avrupa Birliği Uzmanı Erdal Tekin, Gazeteci – Yazar Uğur Dündar ve Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Av. Sema Kendirci Uğurman katılacaklar. Ayrıca, kendi bölgelerindeki etkinlik programlarında zamanları kalırsa yarımadamızdaki bazı kadın belediye başkanlarımızda konuşma yapacaklar. Akşam yine Eski Tamirhane Binası’nda Gala Yemeğimiz var. Derya Alabora ile Sema Morris bu yemeğe müzikleriyle renk katacaklar.

Urlalı kadın deyince ne söylemek istersiniz?

Urla özellikle son yıllarda çok göç alan bir ilçemiz. Dışarıdan gelen bu insanlar artık Urla’ya yerleşmiş, kendisini Urlalı olarak gören bilinçli, eğitimli, kültürlü ve değerli insanlar. Ve hepsi de bir şeyler yapmak istiyor. Pek çoğu STK’lar içerisinde faaliyet gösteriyorlar. Bu bakımdan Urla’daki STK’lar nitelik açısından son derece güçlü. Birleşirsek yapamayacağımız hiçbir şey yok. Urla bu bakımdan çok şanslı.

Bir de Urla’nın yerlisi olan kadınlarımız var. Onlar evlerinden dışarıya pek çıkmıyorlardı ama şimdilerde durum daha iyi. Kadın semt evlerinin kurulması, kadın kooperatiflerinin kurulması kadınların yaşamına canlılık getirmeye başladı.  Manevi tatminin yanı sıra evlerine maddi destek yapabiliyorlar. Artık her kadın bir şey yapmanın peşinde koşuyor. Ama yeterli mi, değil? Kadınları evden çıkarmak çok zor.  Onları bir şekilde ekonominin içerisine sokmak ve ekonomideki yerinin artırılmasını sağlamak gerekiyor.

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.