yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
6 Temmuz 2020 Pazartesi
SON HABERLER
Hacıyatmaz

Hacıyatmaz

Bugün yılmazlık ile ilgili bir konuşma dinledim. Konuşmada bu kavram bir hacıyatmaz gibi, başına ne gelirse gelsin eski durumuna dönmeye ve devam etmeye benzetilerek tanımlandı. Geleceğin dünyasında en çok yılmazlığın işimize yarayacağı ve hatta ayakta kalmak için şart olacağı söyleniyor. Çünkü gelecekte hayat oyununu yeniden kuran değişimleri çok daha sık ve çok daha fazla yaşamamız öngörülüyor. Değişim dalgası seni her yıktığında soluklanıp yeniden kalkmak ve yola düşmek, yılmazlık bu işte.

Pandeminin ilk zamanlarında, başımıza gelen her zorlukta yaptığımız gibi ona kızdık, neden diye hayıflandık, hatta ondan nefret ettik. Yeterince düşünerek yaşıyorsak bir süre sonra tecrübenin kazandırdıklarını görmeye başlıyoruz ama. Ben de bir buçuk, iki ay kadar bir zamandır karantina döneminin bana gösterdiklerini ve öğrettiklerini fark ediyorum. Musibetin içindeki nasihati gördüm. Hayatımın aslında fazla kalabalık, hızlı ve telaşlı olduğunu. Daha az, daha yavaş ve daha sakin olduğumda içimde daha önce hiç bakmadığım köşeleri gördüğümü. Deli akan su duruverdiğinde dipte kalan tortunun beni kucakladığını, beslediğini. Meksika yerlilerinin kadim inanışında olduğu gibi hızla koşmayı bıraktığımda ruhumun bana yetişebildiğini.

Hayatta olan, olmayan her şeye iyi ki diyebilmek büyük bir mertebe. Pandemi bizi bu kendini bilme merdiveninde bir basamak yukarıya hızla itivermedi mi? Neyse ki hayat bazen bizim hazır olup olmadığımıza bakmıyor. Biz kendi zamanlamalarımızın mükemmelliğine tapadururken, o bildiğini bildiği gibi yapıyor.

Her şerde bir hayır vardır düşüncesinin sarmaladığı bir kültürün çocukları olarak da, evet, yılmazlık bence bize çok yakışıyor. Hacıyatmaz gibi, musibetteki nasihatin gücüyle, görev bilip her defasında ayağa kalkıp, devam..

Hakkında ELA BURCU UÇEL

İşini seven bir akademisyen ve eğitimci

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*