yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLARKEN İDEAL ÖĞRETMEN..

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLARKEN İDEAL ÖĞRETMEN..

Öğretmenler Gününü Kutlarken..
Öğretmenler Günü dolayısıyla katıldığım bazı toplantılarda dikkatimi çeken önemli noktalara temas edildi. Bir eğitimci olarak her zaman üzerinde düşündüğüm önem verdiğim konuları vurguluyorlar, bazılarını olmazsa olmaz olarak nitelendiriyorlardı.
Bencede öyle..
Vurgulanan konuların yeni oluşturulan müfredatta nasıl ve ne şekilde de uygulama şekline dönüşebileceği de konuşuluyor tartışılıyordu.
Hayati derecede önem taşıyan eğitim ve öğretim düzenimizin ana başlığı olan “ öğretmen “ konusununun öyle samimiyetle ele alınması beni çok memnun etti.
Bana göre son derece önemli konulara değinilmiş olmasından etkilenmiştim.
Özetle bunları siz sevgili velilerimizle paylaşmak istedim.

Mükemmel öğretmenler, öğrencileri tarafından sonsuza dek hatırlanır ve saygıyla anılırlar. Bazı öğretmenler öğrencilerinin hayatlarını kalıcı bir şekilde etkilerler, ancak en iyi öğretmenler öğrencilerine başarı yolunda ilham vermeye devam ederler. Başarılı öğretmenlerin sahip olması gereken askari ortak özelliklerden özet olarak şu şekilde bahsediliyordu.

YAPILANDIRMACI YAKLAŞIM

“ Ülkemizde son yıllarda büyük önem kazanan “yapılandırmacı yaklaşım“, bu temelde ortaya çıkmıştır. Yapılandırmacı yaklaşım, eğitim / öğretim faaliyetlerinin düzenlenmesinin yanında, “ideal öğretmen“in belirlenmesinde de önem taşımaktadır.

İdeal öğretmen, yapılandırmacı yaklaşımın gerektirdiği biçimde, öğrenme / öğretme etkinliklerini iyi planlamak; eski “geleneksel” tutumlardan vazgeçip, “öğrenci merkezli” öğretmeye doğru yol almak;
düşünen, sorgulayan, araştıran, eleştiren, çok yönlü okuyan bireyler yetiştirebilmek için öğrencileri etkin kılmalıdır.
Ürün kadar öğrenme sürecine de önem vermek gerekir. Öğrenme / öğretme ortamlarını iyi düzenleyebilmek, öğrencilerin beş duyu organını etkileyerek ve onlara zengin öğrenmeler yaşatacak ortamları yaratabilmek, bireysel farklılıkları göz önüne alıp, bilgi teknolojilerini düzenle ve etkili bir biçimde kullanabilmek de ideal öğretmenin özellikleri arasında yer almalıdır.
Aslında herkesin “ideal öğretmeni” farklı olabilir. Ve hatta bu idealin sınırı yoktur. Fakat genel doğrular ve araştırmalar çerçevesinde düşünüldüğünde, ideal öğretmen için bazı özellikler sıralanabilir. Bu özellikler, olması istenen ve olduğunda bizi verimli / etkili bir eğitime kavuşturacak öğretmenlerin özellikleridir.

Günümüz öğrencilerinin sorunlarından biride, kendini ifade edememesidir. Ne yazık ki eğitimimiz, öğrencilerin kendini çekinmeden ifade edebilecekleri, türlü konularda tartışmaya katılacakları temel becerileri gençlere kazandıramamaktadır. Bu, belki de bütün alanlarda, her türden öğrencinin başarısız olmasına temel nedendir. Çünkü öğrenciler, öğrendiklerini günlük yaşama aktaramadıkları; sorgulamaktan, düşünmekten ve eleştirmekten kaçındıkları için, biz eğitimimize “kötü” diyoruz. İşte ideal öğretmen, öğrencilerini bu anlayışla ve bu eksiklikleri görerek yetiştirmeye çalışan öğretmendir.”

İdeal öğretmen olmayı hedefleyen öğretmenlerimizin, ve bize emeği geçmiş tüm öğretmenlerimizin günleri ve kutlu olsun. “

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*