yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
9 Ağustos 2020 Pazar
SON HABERLER
KARABURUN VE ILDIR ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ…

KARABURUN VE ILDIR ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ…

Yarımada’mızın en uç noktası Karaburun bölgenin adeta Ege denizini kucak açmış halidir. İzmir’in batısında bulunan Karaburun, Ildır Körfezi ile birlikte Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edildi. Peki, Karaburun ve Ildır Körfezi nerede yer alıyor?  Bu değerli bölgeye ait özellikler hakkında bazı bilgiler

Karaburun, İzmir’ in Ege Denizine doğru uzanan Urla Yarımadasının, Balıklıova ile Gerence Koyları arasındaki hattın kuzey kesimini oluşturan 600 km2 lik Karaburun Yarımadasında kurulmuştur. İzmir’ e uzaklığı 100 km’dir. Güneyinde Çeşme, Doğusunda Urla yer alır.  Doğu, Batı ve Kuzeyi denizlerle çevrili olan, İzmir Körfezinin girişinde yer alan ve körfezin Güney kıyılarının büyük bir bölümünü oluşturan Karaburun Yarımadası, 36 – 38° Doğu boylamları arasında yer almakta olup, 415 km² yüz ölçümüne sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 50 m. dir.

İklimi: Yarımada’nın iklimi Akdeniz İklimi ve  bitki örtüsü de tipik bir Akdeniz Bitki Örtüsü özelliği taşır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Son 5 yılın ortalamalarına göre yıllık yağış miktarı 650 – 750 mm, en düşük sıcaklık -2°C ve en yüksek sıcaklık ise 35°C dir.

Yeryüzü Şekilleri: Yarımada genelde oldukça engebeli bir yeryüzü yapısına sahiptir. Orta bölümünde kuzey-güney istikametinde uzanan Bozdağ kütlesi, 1212 metreye ulaşan yüksekliğiyle (Akdağ Tepesi) yarımadanın en yüksek kesimini oluşturur. Dağlar denize dik inerler ve bu durum Karaburun Yarımadası’nın yerleşimini oldukça etkilemiştir. Mordoğan, Yeni Liman, Badembükü ve Denizgiren mıntıkalarının bir bölümü ovalıktır.

İzmir körfezi boyunca Kuzey ve Batı kıyıları çok güzel manzaralı bir şerit halinde uzanmakta olup, çok sık koyları vardır. Bu koylar sırasıyla; Sıcağıbükü, Kumburnu, Çatalkaya Körfezi, Mordoğan İskelesi, Ardıç, Kaynarpınar, Boyabağı, Akbük, Eşendere, Olcabük, Bodrum, Karaburun İskelesi, Yeniliman, Denizgiren, Karareis, Kocadere ve Gerence’dir.

Karaburun’ da herhangi bir yerleşimin söz konusu olmadığı Büyük Ada, Uzun Ada, Göyne ve Bayta (Goni) Adaları mevcuttur.

İdari sınırları hemen hemen coğrafi sınırlarına uyar. Karaburun İlçe Merkezi İzmir’ e 100 km, Çeşme’ ye 46 km uzaklıktadır. Gene Yarımada kıyıları, Foça’ ya 14 mil, Yunanistan’ ın Midilli Adası’ na 20 mil ve Sakız Adası’ na 15 mil uzaklıktadır.

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*