yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
9 Nisan 2020 Perşembe
SON HABERLER
Vatan Kahramanı Karabekir Paşanın Kızı Urla’daydı

Vatan Kahramanı Karabekir Paşanın Kızı Urla’daydı

Vatan Kahramanı Karabekir Paşanın Kızı Urla’daydı

Timsal Karabekir Urla’da

“Urla’da Cumhuriyet tarihimizin en büyük değerlerinden Kazım Karabekir Paşa’yı en yakınından, kendi evladından dinleme fırsatı bulduğumuz için memnunuz”

Urla Kent Konseyi Urla Tarih ve Turizm Araştırma Komisyonundan Sevil İrengü aracılığıyla Konferansa davet edilen, milli mücadele kahramanı Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir Urla’da ilgi ve sevgiyle karşılandı.
Urla TED Koleji’nde konferans veren Timsal Karabekir gençlere ve Urlalılara Kurtuluş Savaşını ve babasını anlattı.
Kazım Karabekir’in genelde milli mücadelenin Doğu Cephesi Komutanı olarak tanındığını ancak onun Balkan Savaşı’nda, Çanakkale Savaşları’nda, Kut’ül-Amare’de de önemli başarılarının bulunduğunu kaydetti.
Karabekir’in TBMM Başkanlığı’na kadar ulaşmış, siyasette de başarı göstermiş bir kahraman olduğunu belirtti.

Timsal Karabekir arşivinden seçtiği fotoğraflar eşliğinde gerçekleştirdiği sunumunda, askerlik hayatına başlaması, yükselişi ve başarılarıyla devam etti.

KARABEKİR VAKFI VE MÜZESİ

Timsal Karabekir ‘Orası sizin dede eviniz’

diyerek öğrencileri Kazım Karabekir müzesine davet etti ve Kazım Karabekir’in hatıra eşyaları ile birlikte hayatından, savaştığı cephelerden, anılarından kesitler sundu.
Öğrencilere seslenen Timsal Karabekir “ Bu vatana nasıl faydalı olacaksınız Kendi yeteneğinizin bilincinde olacak, hayal ve azmedeceksiniz. O zaman bu vatana faydalı olabilirsiniz.

‘CİHAN YIKILSA TÜRK YILMAZ’

felsefesini benimseyin, zorluklar karşısında yılmayın. Vatana ve Bayrağa sahip çıkın. Bizler atalarımıza çok şey borçluyuz. O yüzden beşikten mezara kadar her Türk gencinin vatana hizmet etmesi boynunun borcudur.” ifadelerini kullandı.
Konferans, Türk Yılmaz Marşı’nın dinlenmesi ve ardından salonda bulunan herkes tarafından, hep bir ağızdan söylenmesi ile son buldu.,
Program sonunda günün anısına Timsal KARABEKİR’e Urla Kaymakamı ve Kent Konseyi Urla Tarihini araştırma komisyonu başkanı tarafından , plaket ve Urla’ya özgü semboller vererek Urla adına teşekkür edildi.

Hakkında Deniz Şarman

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.