yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
7 Haziran 2020 Pazar
SON HABERLER
Yanlış Yerlerdeki Çiftlikler Yüzünden Ağlarını Atamıyorlar

Yanlış Yerlerdeki Çiftlikler Yüzünden Ağlarını Atamıyorlar

Yanlış Yerlerdeki Çiftlikler Yüzünden Ağlarını Atamıyorlar
Ildır Mahallesi’ndeki körfezde, Orkinos balığı üretim tesis alan artırımı projesi ile ilgili yapılan ÇED toplantısında vatandaşlar projeye karşı çıktılar.

Ildır Körfezi, Toprakada Mevkii Açıkları Mevkii’nde Kılıç Deniz Ürünleri Üretimi İhracat Ithalat ve Ticaret A.S. tarafından yapılması planlanan “Kültür Balığı (Orkinos) Üretim Tesisi Alan Artırımı” Projesi ile ilgili, halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak üzere Ildır Köy Kahvesi’nde ÇED toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, İzmir Çevre Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Arslan ve İl Müdürlüğü temsilcileri, Şirket Temsilcisi, Ildır Mahallesi Muhtarı Erdem Yavuz, CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran, Çeşme Belediyesi Meclis üyeleri Aybars Yıldırım, Nurcan Albayrak ve Asuman Sağıroğlu, Germiyan Slow Food Sözcüsü Engin Önen, Yarımada Ortak Yaşam Derneği temsilcisi Ayşe Çağlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“DENİZDE BİR TANE
YEŞİL OT BULAMAZSINIZ”

Toplantıda balık üretim tesisi ve tesisin kurulması düşünülen alan hakkında bilgi verilmesinin ardından vatandaşların sert tepkileri ardı ardına geldi. Ildırlı balıkçılar, “Yanlış yerleri, yanlış mesafeleri tarif ediyorsunuz” diyerek yanlış bilgi verildiğini ileri sürerek tepkilerini gösterdiler. Balıkçılar, var olan balık çiftlikleri nedeniyle ağlarını atamadıklarını belirterek, “Balık çiftliklerindeki ışıklar bizim avımızı bozuyor. Deniz kirlenmiyor diyorlar. Balık çiftliklerinden önce bu denizde her mesafede ayrı ayrı otlar vardı. 15 sene önce böyleydi. Bugün Gerence Körfezi’nde denizin içinde bir tane yeşil ot bulamazsınız” diye konuştular.

“YAŞAM ALANLARIMIZ YOK EDİLİYOR”

Germiyan Slow Food Sözcüsü Engin Önen de yarımadanın havadan, karadan ve denizden işgal edildiğine dikkat çekerek, “Yaşam alanlarımız yok ediliyor. Germiyan’da taşocaklarını defalarca kapattırdık, defalarca açtılar. Dağlarda kekik olmadı. Arılar gezmedi. RES’ler, balık çiftlikleri, taş ocakları, hepsi bize zarar veriyor. Bunlar, yarımada için rant alanıdır. Ama burası bizim yaşam alanımız. Burasını savunmak zorundayız. Burada yapılan sunumun hiçbir ciddiyeti yok. Tamamen formalite. Bakanlıkla şirketler paralel. Dünyanın ileri ülkelerinde, halka rağmen hiçbir şey yapılamaz. Türkiye demokrasisiz kalkınmayı tercih ettiği için uluslararası sözleşmelere imza atmıyor. Atarsa burada hiçbir şey yapamazlar. Bizim kimsenin kazancıyla derdimiz yok” diye konuştu.

‘ILDIR KADAR GÜZEL
KAÇ BÖLGEMİZ KALDI?’

Ildır Mahallesi Muhtarı Erdem Yavuz da toplantıda söz alarak, Ildır’ın son yıllarda oldukça ilgi gören bir bölge olduğunu vurgulayarak, “Mahallemize ziyaretçi sayısı her geçen sene artıyor. Bundan 10 sene önce gelen ziyaretçilerimiz, gerek Pınar Balık Çiftliği’nin kafeslerinin kıyıda olması, gerekse Orkinos çiftliklerinin yakın olması sebebi ile denizin kirliliğinden şikayetçiydiler. ‘Burası kafes çöplüğü olmuş’ diyorlardı. Ve bölgemize bir daha gelmiyorlardı. Son yıllarda yerinde yapılan çalışmalarla, kafeslerin açığa taşınması, Orkinos balık çiftliğinin Gerence Körfezi’ne gitmesiyle, Ildır Körfezi yavaş yavaş temizlendi. Köyümüze gelen ziyaretçi sayısı giderek artıyor. Bu da arz ve talebi doğuruyor. Üretilen malların satışına yansıyor. Ya Ildır’da turizmi geliştireceğiz, koruyacağız ya da burayı yok edeceğiz. Ildır kadar güzel kaç bölgemiz kaldı?” diye sordu.

Kaynak : Çeşme Haber

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*