yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
23 Ağustos 2019 Cuma
SON HABERLER
Birlik mandalina için Ar-Ge çalışması başlattı

Birlik mandalina için Ar-Ge çalışması başlattı

Birlik mandalina için Ar-Ge çalışması başlattı

Seferihisar Mandalina Birliği, pazar ve ihracat için ayrılan ürün dışında kalibresi nedeniyle kasalanamayan ürünlerin değerlendirilmesi için de Ar-Ge çalışması başlattı. Mandalinanın dilimler halinde veya kesilerek kurutulmasını amaçlayan sistem, kurutulmuş ürünlerin toz haline getirilerek gıda sanayinde değerlendirilmesini amaçlıyor.

KAZANÇLARI ARTACAK

Bu yöntemle gıda sanayinin özellikle pasta alanına girmeyi amaçlayan birliğin Yönetim Kurulu Başkanı M. Cumhur Eriş, “Şu anda Türkiye’de böyle bir çalışma yok. İlk biz başlattık ve sonuç alacağımıza inanıyoruz. Üniversitelerle işbirliği yaparak sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmaları sonucunda mandalinanın kurutulmuş olarak tüketimini de sağlayacağız. Bu durum üreticilerimizin havuzdan daha fazla para almalarını sağlayacak” dedi.

Eriş, soğuk hava deposu inşaatlarının sürdüğünü de belirterek, mülk sahibi Jeotermal Şirketi tarafından yapılan inşaatın bitiminden sonra mandalinanın depo ömrünün uzayacağını, satışların daha geniş bir zaman dilimine yayılarak üretici lehine fiyat dengesi sağlanacağını kaydetti.

Hakkında Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*