yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
3 Temmuz 2020 Cuma
SON HABERLER

Çeşme’de Kanser Taraması

Çeşme Toplum Sağlığı Merkezi’nden yapılan açıklamada kanserin ülkemizdeki ölüm sebeplerinin başında geldiği hatırlatılarak Sağlık Bakanlığı’nca erken teşhis amacıyla ülke çapında tarama kampanyası başlatıldığı bildirildi.

Kadınlarda en sık görülen Meme Kanserinde erken teşhis için her yıl meme muayenesi yapılmasının gerektiği bilgisini veren Çeşme İlçe Sağlık Müdür. V. Dr. Onur Sabancı, 50 yaşından sonra 2 yılda bir Mamografi çektirilmesinin yeterli olacağını söyledi.

Sabancı; kadınlarda en sık görülen ikinci kanser çeşiti Rahim Agzı Kanseri içinse 30 yaşından itibaren her 5 yılda bir Smear yaptırılması gerektiği vurguladı. Kadın ve erkeklerde sık rastlanan Kolon Kanseri’nde de erken teşhis için 50 yaşın üstündekilerin yılda bir kez Gaitada Gizli Kan Testi yapılmasının yeterli olacağını söyleyen Dr. Onur Sabancı mesai saatleri içerisinde Çeşme Toplum Sağlığı Merkezi’ne yapılacak başvurularda;

– 50 / 70 yaş arasındaki kadın ve erkeklerde Bağırsak Kanseri,
– 40 / 69 yaş arasındaki kadınlara Meme Kanseri
– 30 / 65 yaş arasındaki kadınlara Rahim Agzı Kanseri taraması ücretsiz olarak gerçekleştirileceğini söyleyerek erken teşhis için herkesi bu kontrolleri yaptırmaya davet etti.

Çeşme Güneşi

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*