yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER

Bakterilerin Görünmez Dünyası : Micropia

Amsterdam’da Micropia isimli yeni bir müze açıldı. Mikroorganizmaların yaşamını gözler önüne seren müzede, çıplak gözle görülemeyen birçok bakteri sergilenecek.

Günlük hayatta kullandığımız her nesnede bulunan ve bizimle beraber yaşamlarına devam eden birçok mikroorganizmanın tanıtıldığı müzede ziyaretçilerin eşyaları ve hatta vücutlarında bulunan bakteriler de kayıt altına alınacak.

Yiyeceklerine doğru hızla ilerleyen bir çok mikroorganizma ile tanışacağımız müzenin dünyada yalnız olmadığımızı bizlere hatırlatacağı kesin.

Konuyu müze müdürü Haig Balian açıkladı:
“Bu müze görünmeyen dünyayla ilgili. Dünyamızın üçte ikisi gözle görülmeyecek canlılardan oluşuyor. Bu yaşamda her şeyi gözle görülür yapmak istersek tek bir kişinin bile üzerinde yaklaşık iki kilogramlık mikro organizma ve bakteri taşıdığını da anlamak zorundayız. Kullandığımız oksijenin yarısını bakteriler oluşturuyor. Vücudunuzda yer alan hücrelerden 10 kat fazla mikroorganizma bulunuyor. Bu bağlamda o görünmez dünyanın bir parçası olduğumuzu kabul etmek durumundayız.”

Müzede yalnız bakteriler değil mikro dünyalarında yaşamakta olan karınca gibi canlılar da tanıtılıyor.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*