yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER
2.Nohutalan Kavun Festivali Gerçekleşti.

2.Nohutalan Kavun Festivali Gerçekleşti.

İzmir’deki üç Boşnak köyünden biri olan Urla’nın Nohutalan köyünde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Urla Belediyesi işbirliği ile bu sene ikincisi düzenlenen Nohutalan Kavun Festivali gerçekleştirildi.

Festivale, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Narlıdere Kaymakamı Hayrettin Çiftçi, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Zekeriya Erşan, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Dernek üyeleri, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Aliağa Çakmaklı Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Urla parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, Urla halkı ve çevre ilçelerden gelen Boşnak sevdalıları katıldı.

Tamamı Balkan coğrafyasından göç eden Boşnak kökenli üreticiler arasında “En İyi Kavun” yarışması yapıldı. Dereceye girenlere ödülleri İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla Kaymakamı  Murat Sefa Demiryürek ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar verdi.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, köylerin ve köylünün öneminden söz ederken “Köylü olmaktan her zaman gurur duyacağız.” dedi. Ayrıca Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak ise geçtiğimiz yıl yapılan festivalle bu yılki arasında çok büyük farklar olduğunu belirterek, festivalin yapıldığı meydanın ve çevre yollarının düzenlemesinden dolayı emeği geçenlere teşekkür etti. Nohutalan’ın bir Boşnak köyü olduğunu hatırlatan Kemal Baysak, Boşnaklar olarak her zaman barışı, kardeşliği ve ülkenin bütünlüğünü savunduklarını söyledi. Baysak, kırsalın kalkınmasına yönelik çalışmaları ve Nohutalan köyüne hizmetleri nedeniyle Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu adına Başkan Aziz Kocaoğlu’na, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’a ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan’a teşekkür plaketi takdim etti.

katre

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*