yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Ağustos 2020 Çarşamba
SON HABERLER

Urla Slow Food- Doğal Sofra- Ot Festivali bu yıl Zirve’sini Yaşadı, Yaşattı

Urla Slow Food- Doğal Sofra- Ot Festivali bu yıl Zirve’sini Yaşadı, Yaşattı
Haber ve fotoğraflar: Merih Yücel

TEMİZ VE GÜVENLİ GIDA
Urla Slow Food Gurubu’nun hazırladığı, Urla Mart Dokuzu Ot Şenlikleri’nin birinci günü sabah konuklara sunulan çok görkemli nefis bir kahvaltı ile başladı. Urla’nın tarihi yerlerini ziyaretle devam etti. Klazomenai teknelerin sergilendiği, İskelede’ki Açık Hava Müzesi , Tahaffuzhane binası ve Antik Zeytin Yağı İşliği gezildi.

Öğleden sonra “Güvenli Gıda “ konulu panel vardı. Başkanımız Bilge Bengisu Öğünlü’nün yaptığı açılış konuşmasından sonra,. Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Türkiye’deki Slow Food Hareketi’nin kurucularından,gazeteci araştırmacı yazar Nedim Atilla, Avukat Birgül Türker , Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü öğrencisi Sarp Oktay ve ben Merih Yücel gıdanın güvenirliği , üretimden soframıza gelene kadar geçirdiği olumsuzluklar, Yasalarla gıdanın güvenirliğinin sağlanması, Temiz gıda için olması gereken çevre faktörleri, korunması, ege otlarının çeşitleri, pişirilme şekilleri ve yararlarını konuştuk.

23.03.2014 saat:10:00’da Urla Belediyesi önünden kalkan otobüslerle Özbek Köyü’ne gidildi. Orada, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Sofra Sanatları ve Yönetimi Bölümü öğrencilerinin hazırladığı ege otlarından yapılmış çorba konuklara ikram edildi. Tabii köyün güzel keşkek yemeği nefisti . İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gönderdiği bando ortamı neşe saçtı ve beğeni kazandı. Hava da çok Müsaitti. Özbekli hanımların rehberliğinde araziye , ot toplamaya çıkıldı.

Merih Yücel
İzmir TEMA Vakfı Temsilci Yardımcısı ve Eğitim Sorumlusu

Hakkında Yasemin Tutal

2 yorum

 1. Birgül Türkel

  TEŞEKKÜR EDERİM
  Bir ot festivalini daha geride bıraktık.
  İnsanların menfaati yoksa tırnağını bile oynatmadığı günümüzde hesapsız kitapsız yüreğimizi ortaya koyduğumuz için,
  Sorumlulukları birbirimizin üzerine yıkmaya değil,paylaşmaya çalıştığımız için,
  Birbirimize sevgiyle baktığımız için,
  Hepimize teşekkür ediyorum.
  Çok masumuz.
  Bugün bu sözü birkaç kez gayri ihtiyari tekrarladım.Kocaman insanlarız ama bu etkinlik içinde bir çocuk kadar masum ve kırılganız.
  Kimi arkadaşlarımız çok çok ,kimi çok yoruldu.Emeği geçen tüm arkadaşlara bir Urla’lı olarak çok çok teşekkür ediyorum.
  Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum

 2. Bilge Bengisu Öğünlü

  Çok güzel duygular. .ne güzel ifadelenmiş/ifadelendi..ortaya somut bir şey çıktı. Tüm emek verenlere, katılanlara, katılamasada destek verenlere çok çok Tebrikler. Sevgiler, saygılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*