yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
10 Ağustos 2020 Pazartesi
SON HABERLER
Urla’da Villaların Bulunduğu Alanın Sitten Çıkarılmasına Karşı İmza Kampanyası

Urla’da Villaların Bulunduğu Alanın Sitten Çıkarılmasına Karşı İmza Kampanyası

Urla’da Villaların Bulunduğu Alanın Sitten Çıkarılmasına Karşı İmza Kampanyası

zmir’in Urla ilçesi Zeytineli Köyü Hacılar Koyu’nda bulunan villaların 1. derece sit durumunun, 3. dereceye düşürülmesine karşı Yeşil İzmir Dayanışması imza kampanyası başlattı.

VALİLİK BAKANLIĞIN KARARINA İTİRAZ ETMEMİŞTİ

Valiliğin karara itiraz etmemesini eleştiren çevreciler sit durumunun eski haline getirilmesi için hazırladıkları dilekçeleri imzalayıp bakanlığa gönderilmesi amacıyla valiliğe teslim etti. Türkiye gündemine 17 Aralık sonrası süreçte, işadamı Latif Topbaş ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tape kayıtlarıyla giren Urla’nın Zeytineli Köyü, Hacılar Koyu’ndaki villaların bulunduğu arazinin 20 hektarlık bölümündeki 1. derece sit durumu, 3. dereceye düşürüldü. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bu kararı, bakanlığın da onaylamasıyla askıya çıkartıldı. İzmir Valiliğinin de karara itiraz etmemesi üzerine sit durumu değişikliği gerçekleşti.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Bu sürece itiraz eden Yeşil İzmir Dayanışması, valilik önünde imza kampanyası başlattı. Sit durumunun eski haline getirilmesi istenen dilekçeler, vatandaşların imzalanmasının ardından Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmek üzere valiliğe teslim edildi. Bu sırada protestocular adına basın açıklamasını Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, yaptı.

“BİR AİLENİN ÖZEL KOYU HALİNE GETİRİLDİ”

Prof. Dr. Kantarlı, “Hacılar Koyu, verilen bu kararla arkasında siyasi güç bulunan bir ailenin özel koyu haline getirildi. İl Özel İdaresi’nin verdiği yıkım kararıyla ilgili mahkemede halen temyizde devam etmektedir. Ülkemiz gerçeklerine göre, kurtarılmak istenen kaçak villa sahiplerinin arkasında bulunan siyasi güç ve bundan kaynaklanan baskı nedeniyle, Valilik ve Çevre İl Müdürlüğü’nün itiraz etmesi beklenmeyeceğinden bu itiraz gerçekleşmemiştir. İşte biz bu nedenle buradayız. Hiçbir yönetmelik anayasının üzerinde olamaz. Anayasa’nın 74. maddesi her Türk vatandaşı kendisi ve kamu ile ilgili konularda dilekce verme hakkına sahiptir. İzmir halkı olarak bu sorumluluğun ilk adımını bugün gerçekleştiriyoruz. Söz konusu kararın düzeltilmesi için ilekçe gönderiyoruz. bakanlığın görevi, doğal sit alanlarına yapılmış ayrıcalıklı kaçak villaları, özel set kararıyla kurtarmak ve doğanın katledilmesine öncülük etmek değil, doğal ve külterel varlıklarımızı korumaktır.” dedi.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*