yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
23 Ağustos 2019 Cuma
SON HABERLER
14 Mart Tıp Bayramı Çoşkuyla Kutlandı.,Hipokrat Simurg’a binip şifalar aramak için Kaf Dağı’na mı gitti?

14 Mart Tıp Bayramı Çoşkuyla Kutlandı.,Hipokrat Simurg’a binip şifalar aramak için Kaf Dağı’na mı gitti?

14 Mart Tıp Bayramı Çoşkuyla Kutlandı..
Hipokrat Simurg’a binip şifalar aramak için Kaf Dağı’na mı gitti?

Tıbbın babası olarak anılan Hipokrat’ın Simurg’un sırtına binip ilaçlar ve tedaviler bulmak için Kaf Dağı’na gitmesi, mitolojinin önemli hikayelerindendir.

Anka Kuşu(Simurg) rivayete göre bilgi ağacının dallarında yaşar ve her şeyi o bilirmiş.Kuşlar dünyasında ters giden her şeye Anka’nın çözüm bulacağına inanılırmış.
image
Bu efsane, rivayete göre Hipokrat’ın kulağına gelmiş ve derdini Anka kuşu olarak da anılan Simurg’a anlatmış.
Gözle görülmeyecek kadar yükseklerde uçabilen ve Kaf Dağı’nda yaşayan Simurg şifa ve ilaçların sırrının Kaf dağında olduğunu söyler.
Efsaneye göre Anka, Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşarmış ve her şeyi bilirmiş. Bu kuşun bir özelliği de gözyaşlarının şifalı olması ve yanarak kül olmak suretiyle ölmesi, sonra kendi küllerinden yeniden dirilmesiymiş.. Ama bu icraatlarının hepsini ancak Kaf dağında gerçekleştirebilirmiş.
işte dünyaya ün salan en önemli hekimimiz muhteşem tıp ilmini geliştirmek uğruna her şeyi göze alıp, Simurg’un kanatlarında Kaf dağına uçmuş ve akla gelmez sırları keşfedip bir çok dertlere deva olan keşifler yapmıştır..
Çok zor olan durumları halletmek için ” çare Kaf dağının ardında” söylemi de böylece dünyaya yayılmış önemli bir darbı mesel olmuştur.

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*